Doya Doya Ispanya

Ispanya Tren

Madrid Salamanca Toledo

Ispanya Sarap Turlari

İspanyol solunun efsanevi lideri Marcelino Camacho son yolculuğuna uğurlandı

01 Kasım, 2010 | 17:47 |

İspanyol solunun efsanevi lideri Marcelino Camacho hayatını kaybetti.

Marcelino Camacho için binlerce kişi Madrid’in Puerta de Alcala kapısında toplanarak, lidere veda etti.

92 yaşında hayatını kaybeden İspanyol solunun efsanevi lideri, siyasetçi ve sendikacı Marcelino Camacho, son yolculuğuna uğurlandı.

Marcelino Camacho Kimdir?

17 yaşında İspanya Komünist Partisi üyesi olan Marcelino Camacho, 1939′da İç Savaş’ta faşist güçlere tutsak düştükten sonra, 1944′te çalışma kampından kaçabilmişti. İspanya dışındaki mülteci grupları arasında çalışan Marcelino Camacho, aynı zamanda imalat ustası olarak yetişmişti.

1957′de Franco İspanyası’na dönerek Madrid’deki Perkins Motor fabrikasında çalışmaya başlayan Marcelino Camacho, bir yandan da faşist sendikalar içinde gizli solcu gruplar örgütlemeye girişti. Camacho, bugün İspanya’nın en güçlü konfederasyonu olan İşçi Komisyonları’na (Comisiones Obreras – CCOO) evrilecek olan ilk metal işçileri komisyonunu bu süreçte örgütlemişti.

1966′dan 1975′e kadar sık sık hapsedilen Marcelino Camacho, Franco’nun ardından CCOO’nun ilk resmi sekreteri oldu.

1977 ile 1981 yılları arasında İspanya Komünist Partisi’nin Madrid milletvekili olarak çalışan Marcelino Camacho’yu arkadaşları ve tüm sevenleri son yolculuğuna uğurladı. Arkadaşlarınla Paylaş

Burada tatil anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Note: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Camacho, Dünya Haberleri, İspanya Komünist Partisi, İspanya Komünist Partisi Camacho, İspanya Komünist Partisi Marcelino Camacho, İspanya Marcelino Camacho, İspanyol Lider Marcelino Camacho, İspanyol Solu Camacho, Madrid Perkins Motor fabrikası, Marcelino Camacho, Marcelino Camacho Hayatını Kaybetti, Marcelino Camacho Kimdir, Marcelino Camacho Öldü,
YORUMLAR
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!