Doya Doya Ispanya

Ispanya Tren

Madrid Salamanca Toledo

Ispanya Sarap Turlari

İspanya ve Spor

İspanya’da spor, tüm Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Genç yaşlardan itibaren yetenekli çocukların sporla eğitiminin bir arada sürdürecek her türlü koşul İspanya’da mevcuttur. Küçük yaşlarda spora başlayan gençler, ilerleyen yıllarda yeteneklerini seçtikleri branşlarda sergiler ve yarıştırmaya başlarlar.

Ülkenin sporla olan ilişkisi sadece bununla da kalmaz. İspanya spor turizmi açısından da dünyada önemli bir yer tutar. Avrupa’nın  klüpleri, organizasyonları İspanya sporunun en önde gelen özellikleri arasında başı çeker.

İspanya özellikle futbol tarihinin en büyük ve en önemli kulüplerini barındırır. İspanya’da yapılan Uluslararası spor organizasyonları ile birlikte La Liga maçları ülkeye çok büyük bir katkı sağlamaktadır. Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Valencia İspanya’nın spor turizmi açısından ülkeye oldukça büyük katkı sağlayan takımlardır.

İspanya her yıl maç turları kapsamında binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Büyük organizasyonlar ile maç tutkunlarının bir araya geldiği İspanya, özellikle Avrupa’daki şehirlerden büyük ilgi görmektedir.

İspanya spor ve maç turlarının yanı sıra  tarih, kültür, sanat, dalış turizmi, rafting, treking, motor sporları, dağcılık ve bisiklette de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu aktiviteler İspanya’da nereye giderseniz gidin karşınıza çıkabilecek imkanlarla yapabileceğiniz spor dallarındandır.

İspanya 2010 FIFA Dünya Kupası final maçında Hollanda’yı 1-0 yenerek kupayı kazanmıştır.

Avrupa şampiyonu İspanya, Johannesburg’daki Soccer City Stadı’nda 84 bin kişinin izlediği 2010 Dünya Kupası finalinde Hollanda’yı 1-0 yenerek Dünya Kupasının sahibi olmuştur.

Son günlerde ise bütün futbol severler, İspanya maç turlerına katılarak futbol liginin en üst düzey ligi olan La Liga heyecanını yaşıyorlar.

İspanya Spor’da Zirvede

İspanya, sadece futbol da değil, her türlü spor aktivitesinde de kendini kanıtlamış bir ülkedir.

İspanya spor alanında oldukça güçlü isimlere sahip, bu isimlerden bazıları; bisiklette 2009 yılında Fransa Turu’nun galibi Alberto Contador, Formula 1’de dünya şampiyonluklarına sahip Fernando Alonso, atletizmde olimpiyat ve dünya şampiyonalarının gümüş madalyalı ismi Francisco Javier Fernandez. İspanya ayrıca hentbolde de sürekli final oynayan dünyanın en başarılı takımı ünvanına sahip.

 Arkadaslarinla Paylas

Burada tatil anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Note: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Barcelona Real Madrid, İspanya Futbol, İspanya La Liga Ligi, İspanya La Liga Maçları, İspanya Maç Turları, İspanya Spor, İspanya Spor Dalları, İspanya Spor Turları, İspanya Turları,
YORUMLAR
1 Yorum
  1. Yahya Dizer - 26 Ağustos 2010 | 17:44

    Bence Boğa Güreşi İspanya’nın spor dalları içinde en güzel ve özgün olanı

5