Doya Doya Ispanya

Ispanya Tren

Madrid Salamanca Toledo

Ispanya Sarap Turlari

İspanya Kral Kupası Copa Del Rey Hikayesi

02 Nisan, 2014 | 10:31 |
İspanya Kral Kupası Copa Del Rey Hikayesi

Tarihler 1902’yi gösterirken günü bilinmeyen bir tarihte Kral Kupasının yarı finalinde Barcelona’yla Real Madrid karşı karşıya geliyor maçın galibi ise Katalanlar oluyordu.

İspanya Kral Kupası’nın Hikayesi

“”insan ada değildir, bütün de değildir tek başına.
anakaranın bir parçası, okyanusun bir damlasıdır;
bir kum tanesini alıp götürse bile deniz,
küçülür Avrupa...
sanki bir burunmuş,
dostlarının yada senin bir yurdunmuş gibi
bir insanın ölümüyle eksilirim ben,
çünkü bir parçasıyım insanlığın;
işte bu yüzden hiç sorma çanların kimin için çaldığını,
çanlar senin için çalıyor..”

Bu müthiş dizelerin sahibi Hemingway’in verdiği mesaj neydi?

Hemingway başyapıtı olan eserinin ismini düşünürken, İspanya İç Savaşı devam ediyordu. Eserin ismi bulunduğu sırada ise her şeyin cevabı ortaya çıkıyordu ‘’Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’

Yaşlı Adam ve Deniz romanını yazıp, Nobel Ödülünün sahibi olan Amerikan yazar, ülkesinden çok sevdiği İspanya’yı betimlerken bu dizeleri yazıyordu.Herkesin silahlara sarılması beklenirken, diğer yanda işin görülmeyen yüzü vardı : ‘’Meşin Yuvarlak’’

Copa del Rey’in Hikâyesi

Copa del Rey’in Hikâyesi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Tarihler 1939’u gösterirken 1975 yılına kadar General Franco’nun şahsına düzenlenen İspanya Kral Kupası, namı değer Copa Del Rey’in ilki 1902 senesinde yapılıyor ve Real Madrid’in başkanı olan Carlos Pedros müthiş bir fikir olarak organizasyonu Francisco Franco ’ya sunuyordu.

Real Madrid : ‘’Onlar, Altı yabancıyla oynuyorlardı !!! ‘’

Carlos Pedros Katalan bir aileden gelmekteydi. Kral 8.Alfonso adına bu fikri ortaya atan pedros, olmayan kupayı bir anda kral adına bahşediyordu.

Copa del Rey’in Hikayesi’ne baktığımız zaman;

Kral kupası 1899 yılında kurulan Barcelona’yı ve 1902 yılında kurulan Real Madrid’i rakip yapacak ve düşmanlığın başlamasının faktörlerinden birisi olarak literatürde yer edinecekti. Tarihler 1902’yi gösterirken günü bilinmeyen bir tarihte Kral Kupasının yarı finalinde Barcelona’yla Real Madrid karşı karşıya geliyor maçın galibi ise Katalanlar oluyordu. İlk Kral Kupası olarak belirlenen bu maç 3-1 Barcelona lehine sonuçlanıyordu.

Goller, dakikalar ve maç hakkında net bir verinin not düşülmediği bu maçta Real Madrid’den açıklama geliyordu ‘’Katalanlarda 6 yabancı vardı.’’

Barcelona finale çıkmasına çıkacak, fakat adı sanı bilinmeyen Bizcaya isimli kulübe 2-1 kaybedip kupayı tamı tamına 7 sene sonra alacaktı.

Barcelona ve Real Madrid 1916 yılına kadar karşı karşıya gelmeyecekti.1916 yılında ise 4 defa karşı karşıya geliyorlardı. İlginç bir kupa kuralı olan Kral Kupası’nın o zamanki yapısı gereği 4 kez karşı karşıya gelme düzenlemesi öngörülüyordu.

Gollere baktığımız zamansa ilk maçın gollerini Katalanlardan Mertinez,Alcantara atıyor. Real Madrid’de ise Petit kaydediyordu.4 maçın diğer golleri bilinmezken, kayıtlara Santiago Bernabeu’da isimli efsane bir oyuncu geçiyor ve gollerin sahiplerinden biriside bu genç yıldız oluyordu.

Copa del Rey’e Ara : Top Gitti Tüfek Geldi !!!

Hem Barcelona hem Real Madrid yarı final heyecanını tadıyordu. Fakat 1936 yılında savaşın sahaya yansıyan mücadelesi Mestella-Valensiya stadında yapılıyor. Sonuç 2-1 olarak Real Madrid lehine tescilleniyordu. Eflatun beyazlılar kupayı göklere kaldırırken bir anda gökyüzünün rengi simsiyah olacak, top peşinde koşan yürekler, savaş meydanlarında Rus yapımı ağır silahları bellerine alıp, top mermileri sürükleyeceklerdi.
1936 ve 1939 yılları arasında yapılamayan İspanya Kral Kupası , 1939’da yeniden yapılacak fakat eski heyecanını bir süreliğine kaybedecekti.

Franco Devrede, Real Madrid 11-0 Barcelona

Tarihe şaibeyle düşen o skorun oynandığı maç oynanıyordu.1943 yılında Barcelona ve Real Madrid karşı karşıya geliyordu. İki aşamalı oynanılan maçın ilk ayağı Katalanların lehine 3-0 tescilleniyordu. Franco bu durumu görünce, kendi evinde maçı çeviremeyeceğini, güçlü rakibinin o anki Real Madrid’i yenip kupayı alacağını düşünüyordu.

Franco zaman kaybetmeden devreye nasıl gireceğini düşene dursun. Real Madrid-Barcelona maçından önce Katalanlara tehditler yağıyordu. Savaş döneminde Katalan futbolcuların eski sabıkalarının gündeme getirileceği, yeniden yargılama yapılıp futbolcuların, mahkûm olarak içeri alınacağı öne sürülüyordu.
Maçın 5.dakikasında Real Madrid perdeyi Pruden tarafından açıyor. Maçın ilk yarısı bittiğinin de skor tabelasında şu yazıyordu 8-0!

Maçın ikinci yarısındaysa Botella, Barianga, Alonso golleri kaydediyor, maç bitiminde 11-1‘lik tabelayla beraber hezimet skor tarihe not düşülüyordu.

Franco bu maçı kazandı mı? Evet kazandı. Fakat Franco ölene kadar görmek istemeyeceği tabloları Katalanlar zevkle tarihe not düştü.

Evet, yanlış okumadınız. Katalanlar Franco ölene kadar tamı tamına 8 defa Kral Kupası finalini kazanıyordu.

Copa Del Rey Hakkında daha fazla bilgi ve yazının tamamını okumak için tıklayınız.

 Arkadaşlarınla Paylaş

Burada tatil anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Note: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Barcelona, Copa Del Rey, Copa Del Rey Hakkında, copa del rey hikayesi, copa del rey ne zaman?, İspanya, İspanya Kral Kupası, ispanya kral kupası istatistikleri, ispanya kral kupası ne zaman, ispanya kral kupasının hikayesi, Kral Kupası, kral kupası ne zaman, Real Madrid,
YORUMLAR
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!