Doya Doya Ispanya

Ispanya Tren

Madrid Salamanca Toledo

Ispanya Sarap Turlari

İspanya genel seçimlerini kazanan isim Mariano Rajoy

21 Kasım, 2011 | 13:41 |

İspanya erken genel seçimleri resmi sonuçları açıklanırken, seçimi Mariano Rajoy kazandı.

Tamamı sayılan oyların yüzde 44,5ini alan Halk Partisi (PP) lideri Mariano Rajoy seçimi açık ara farkla kazandı. Bu rakamlara göre 186 milletvekili çıkaran PP, tarihinin en iyi sonucunu elde etmiş oldu.

Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) adayı ve eski içişleri bakanı Alfredo Perez Rubalcaba yüzde 28,6’da kaldı. 350 koltuktan oluşan meclise sadece 110 milletvekili gönderebilen PSOE tarihinin en kötü seçimini yaşadı.
2008 meclisinde PSOE’nun 169, Halk Partisi’nin ise 154 milletvekili bulunuyordu.

Oyların açıklanmasından ardından bir konuşma yapan Mariano Rajoy, sadece kendisine oy verenlerin değil tüm İspanyol vatandaşlarının başbakanı olacağını söyledi. En büyük hedefinin ekonomik kriz ve işsizliğe çözüm bulmak olduğunu kaydeden Mariano Rajoy, kendisinden mucize beklenmemesini istedi. Rajoy ayrıca İspanya’nın ‘Avrupa Birliği içinde ve Avrupa Birliği’yle beraber’ olduğuna vurgu yaptı.

Öte yandan seçimlere katılım 2008 genel seçimlerinde göre düşük kaldı. Yüzde 71,7 katılımın gerçekleştiği seçimlerde İspanyolların yüzde 28’i oy vermeye gitmedi. 20 Kasım erken genel seçimleri sonucu yeni dönem İspanya meclisinde dağılımı şu şekilde oluştu: PP 186, PSOE 110, CiU 16, IU-LV 11, AMAIUR 7, UpyD 5, PNV 5, ESQUERRA 3, BNG 2, CC-NC-PNC 2, COMPROMÍS-Q 1, FAC 1 ve GBAİ 1.

Kaynak: NationalTurk.com

 Arkadaşlarınla Paylaş

Burada tatil anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Note: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Alfredo Perez Rubalcaba, Halk Partisi Mariano Rajoy, İspanya başbakanı Mariano Rajoy, İspanya genel seçimi, İspanya Genel Seçimleri, İspanya genel seçimleri sonuç, İspanya Mariano Rajoy, Mariano Rajoy, Mariano Rajoy kazandı,
YORUMLAR
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!