Doya Doya Ispanya

Ispanya Tren

Madrid Salamanca Toledo

Ispanya Sarap Turlari

İspanya festivalleri yaklaşıyor

12 Ağustos, 2010 | 18:31 |

İspanya festivalleri yaklaşıyor

İspanya’daki domates festivali hiç kuşkusuz en çok ilgi gören festivallerden.

La Tomatina olarak bilinen festival, ülkemizde 70 yıllık bir geçmişe sahip ve her yıl Ağustos ayının son çarşambası yapılıyor.

Bu ilginç festival Valencia bölgesindeki Bunol köyünde tonlarca domates ile organize ediliyor. Dünyadaki en büyük yemek savaşı olarak da bilinen bu oyunun tabiki bazı kuralları da var. Saat 11:00’da sinyal fişeği ile başlayan domates savaşı 13:00’da ikinci fişek ile sona eriyor. Geleneksel festivalin kurallarından biri de kadınların yalnız beyaz giyinmesi erkeklerin de tişörtsüz olarak eğlenceye katılmaları.

Ayrıca domatesler fırlatılmadan önce elle ezilmek zorunda ve yine olası kazaları engellemek için şişe ve benzeri eşyalar gibi cisimlerin festival alanına getirilmesi yasak.

Bunol sokaklarındaki domatesler İspanyolların geleneksel çorbası ‘Gazpacho’yu andırıyor. Hatta İspanyollar bu festivali dünyanın en büyük Gazpachosu olarak da adlandırıyorlar. 1945 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen festivale, her yıl yaklaşık 50.000 kişilik katılım oluyor.

Bu eğlenceli festivale sizde katılmak istiyorsanız Ağustos ayının son haftası İspanya’yı ziyaret etmenizi öneriyoruz.


 Arkadaşlarınla Paylaş

Burada tatil anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Note: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak.
Domates Festivali, İspanya, İspanya Domates Festivali, İspanya festivalleri, İspanya festivalleri Yaklaşıyor, İspanya Lüx Oteller, İspanya Otelleri, İspanya Turları, İspanya Turu, İspanya Valencia, La Tomatina, La Tomatina Festivali, Tomato Festival, Valencia Bölgesi,
YORUMLAR
1 Yorum
  1. sude - 19 Mayıs 2012 | 17:35

    yaaaa lütfen bir kaç daha festival verin 🙁

5